wz
Dovolená a cestování » víno a vinné sklepy
Dovolená » Jižní Morava > Habánské sklepy a vinařství
  Velké Bílovice jsou typickou tradiční vinařskou obcí jižní Moravy. První záznamy o Bílovicích pocházejí již ze 13. století. Pozdější zápisy jsou vždy spojovány se zemědělskou výrobou a vinařstvím zejména. O dlouhé tradici vinařství svědčí i sepsání místních horenských práv (práv viniční hory - vinice) roku 1550. Bílovice byly po staletí nejbohatší obcí břeclavského panství a střediskem jeho vinařství.    
   Na přelomu 16. a 17.století, ještě před třicetiletou válkou, měly Velké Bílovice více než 600 ha vinic. Byla to doba největšího rozmachu vinařství na Moravě. O jeho rozvoj se podstatnou měrou zasloužili také Habáni – reformní novokřtěnci. Novokřtěnství byl reformační proud mající své počátky ve 20. letech 16. století ve Švýcarsku, který se odlišoval od katolické církve tím, že nekřtil své potomky krátce po narození, ale až po dosažení dospělosti.  Na jižní Moravu se novokřtěnci dostali díky pozvání Linharta z Lichtenštejna, nejprve na mikulovské panství a později dále. Jižní Morava se pro ně stala koncem 16. století "zaslíbenou zemí".
Sami se nazývali "Huterovi bratři" podle svého představeného Jakoba Huttera, ale na Moravě jsou nejčastěji nazýváni "Habány" (zkomolením německého Haus haben - mít dům). Prosluli jako zruční řemeslníci a zemědělci a proto o ně měla vrchnost velký zájem. Habáni byli vynikající vinařští odborníci. O tom svědčí i to, že vrchnost si je najímala na zakládání nových vinic a nechali je vinici pěstovat až do uvedení do plodnosti. Mnohé vinice také vlastnili.  
Každý člen komunity měl své zaměstnání a ve vinařství to byli kopáči vína, sklepníci, ale také vinopalníci. Byli výborní stavitelé. Roku 1545 staví v Bílovicích pro svou komunitu dvůr pro 300 - 450 členů. Do dnešní doby se zachovalo na Moravě mnoho staveb zejména vinných sklepů. V největším z habánských sklepů dnes sídlí a vyrábí víno společnost stejného jména – Habánské sklepy. Dodnes sklep návštěvníky uchvátí atmosférou starých časů.

Dovolená - Exotické zájezdy
autohits  optimalizace PageRank.cz autohits
Jaroslav Novák © 2008
  Začněte vydělávat peníze s INVIA.CZ
Přehled « » Čedok « » Net Travel « » Invia
 
Adriatic « » Adriatica « » Hotely  « » Úvod
Vyberte si dovolenou, zájezd v Čechách  «  » mi Vám zajistíme výhodný spotřebitelský úvěr 775069512  cs.pujcka@gmail.com