wz
Levná dovolená , ubytování » výhodné ceny a slevy pro stálé zákazníky
Dovolená , ubytování v Čechách
Pootaví - Strakonicko a Blatensko
Blatná « » " město růží "
Třeboň  » Rožumberk « » Labuť » Myštice
Vodňany « » Bavorov
Třeboňská a Budějovická pánev
Zámek Třeboň « » vesnice Žumberk
Cukštejn « » Vyškov
TURISTIK.CZ


je držitelem certifikátu SAOP
Sdružení obrany spotřebitelů ČR
Valtice  Náchod  Boskovice  Pardubice   Val.Meziříčí  Opava  Č.Budějovice K.Vary Klatovy   Strakonice
Liberec Litoměřice
Střední Pootaví - Strakonicko
 « « krajské město České Budějovice
Jižní Čechy jsou jednou z největších a nejoblíbenějších turistických oblastí České republiky. Rozmanitá krajina má mnoho tváří. Nalezneme zde romantické šumavské podhůří, oblasti rybníků kolem Třeboně či Netolic, nebo hluboké lesy Jindřichohradecka. Je to jedna z ekologicky nejčistčích oblastí republiky. Půvabná selská lidová architektura se zde snoubí s historickými památkami a tradicí. Oblasti má již dlouhodobě rekreační charakter. Protékají tudy významné české řeky Vltava, Otava a Lužnice, které jsou dobře známé především vodákům a rybářům. Značnou část území pokrývají lesy a rybníky, které jsou často součástí chráněných přírodních území a biosférických rezervací. Severní část oblasti tvoří Blatensko, jehož přirozeným centrem je „město růží“  Blatná  s vodním zámkem
... nalezneme zde zachovalá městečka Lnáře, Bělčice a Sedlice s řadou památek, ale i méně známá místa s polorozpadlými tvrzemi a zříceninami, či zdáli viditelnými kostely. A snad na každém „kroku“ uvidíme lesknoucí vody rybníka. Jsou různě veliké, největší je Labuť u Myštic, ale objevíme i menší, romantičtější se stinnými alejemi na hrázích a obloukovými kamennými můstky. Území přechází pomalu v Brdy, z mnoha míst se potěšíme krásnými výhledy na pověstmi opředený Třemšín. Centrální část popisované oblasti tvoří Strakonice a jejich blízké okolí. Mocný rod Bavorů v bývalém okresním městě zanechal rozsáhlý hradní komplex, v nedalekém okolí se zachovaly i menší opevněné stavby. Vodňany a jejich okolí ve východním cípu území výstižně opěvuje známá píseň „Kdyby byl Bavorov“.
Z věže hradu Helfenburk nedaleko Bavorova si prohlédneme zajímavá panoramata, zahlédneme věže jaderné elektrárny Temelín , které se jen těžko přehlédnou. Jihozápadní již kopcovitější terén je součástí Pošumaví, přirozenými centry jsou na strakonickém území Volyně a Čestice.  Jsou tu ale  další pozoruhodná místa, zejména trochu tajemná  Dobrš s  dvěma kostely,  Hoslovice s nedalekým unikátním vodním mlýnem v Podhoslovičkách, vesničky s krásou lidové architektury jako Kváskovice, Nahořany nebo Zechovice ... Z hradů a zámků jmenujme především dva, které najdeme v těsném sousedství Orlické přehrady - Orlík ...  
 ...  ZVÍKOV  
Velmi zajímavé zámky najdeme též v Čimelicích, ve Vráži, nebo v Drhovli. V královském městě Písek můžeme obdivovat nejen známý kamenný most, ale i královský hrad a městské hradby. Hned tři původní tvrze v jedné vsi najdeme v Kestřanech a další například v Protivíně, nebo v Chřešťovicích.

 ... na některých místech se mohou občerstvit ekologickými potravinami – v Hoslovicích, v Bílsku a na známé Kozí farmě v Březí. Podporována je i hippoturistika, koňské ranče jsou mj. v Malenicích a Hodějově. 
              Žďákovský či  ...  Podolský » »
Písecko je romantická a velmi různorodá krajina. Mírně zvlněná pahorkatina se tu střídá s výraznými kopci, s hlubokými skalnatými údolími řek a potoků, hlubokými lesy s rozlehlými poli a voňavými loukami.Ze Zvíkovského mostu přes Vltavu se vrhají na gumovém laně milovníci adrenalinového sportu. Všimneme si ale mostu samotného a pak se budeme určitě chtít podívat i na další technické velikány – mosty 
Třeboňská a Budějovická pánev
Nejznámější  a  nejnavštěvovanější  památkou v  oblasti je  nepochybně  zámek Hluboká ,  zámek Třeboň »
Starým Hradem v Nových Hradech a Ohradou. Nedaleko Nových Hradů je také národní přírodní památka Terčino údolí, zatímco druhý vybraný hlavní přírodní cíl Židova strouha leží na opačném, severním okraji oblasti. V oblasti leží také památky na nejstarší evropskou železniční dráhu Koněspřežní železnici České Budějovice-Linz-Gmund. Oblast je proslulá svéráznou vesnickou architekturou, jejímž dominantním projevem je obec Holašovice pod Blanským lesem, která je památkovou rezervací lidové architektury zapsanou v seznamu UNESCO. Známým architektonickým komplexem, který je však zároveň komplexem národopisným i krajinným jsou Blata. Tvoří je jednak seskupení vesnic kolem donedávna těženého ložiska , ale i vzdálenější blatské vesnice na Vodňansku . Svérázným architektonickým cílem je jedna ze tří evropských opevněných vesnic Žumberk.
Celé Jižní Čechy a Českobudějovicko zvlášť je proslulé rybníkářstvím. Jestliže kdosi spočítal, že v Jihočeském kraji je přes 7 tisíc rybníků, podstatná část jich leží ve sledované oblasti. Můžeme začít  největším českým rybníkem Rožmberkem, pokračovat druhým Bezdrevem, třetím  Horusickým rybníkem, čtvrtým rybníkem Dvořiště a uvést ještě bez nároku na pořadí Dehtář, Holnou, Mrhal, Nadějskou rybniční soustavu, Staňkovský rybník, Svět, Vítek, Vrbenské rybníky a Žárský rybník. Musíme také připomenout stavby, které s rybniční soustavou souvisejí: především Starou řeku a Zlatou stoku. Jižní Čechy jsou proslulé rovněž velkým množstvím tvrzí z období drobné šlechty, z nichž většina byla v pozdější koncentraci panství zrušena nebo přestavěna a začleněna do hospodářských objektů. Výjimkou je  Cuknštejn  
 ... a méně významné tvrze v Římově, Ostrolovském Újezdě a Štěkřích. V oblasti jsou zříceniny hradů (Karlův Hrádek, Maškovec a Velešín) a další zámky Chlum u Třeboně, nedávno zpřístupněný zámek Stráž nad Nežárkou, který patříval E. Destinové , Dříteň, Jemčina, Koloděje, Komařice, Nový zámek v Nových Hradech, Olešnice a Týn nad Vltavou. Jako všude v Čechách najdeme i v naší oblasti řadu sakrálních staveb, z nichž upozorňujeme na klášter servitů v Nových Hradech, klášter v Třeboni, chrám v Dobré Vodě v Novohradských horách a klášter v Borovanech. Najdeme tu rovněž dvě hrobky rodů, které oblast významně poznamenaly: Schwarzenberskou hrobku u Třeboně a hrobku Buquoyů v Nových hradech; z dalších pohřebišť zmiňujeme ještě unikátní hřbitov v Albrechticích nad Vltavou.
Doporučujeme také bezpočet obcí se zachovalou lidovou architekturou. Na závěr upozorňujeme na zvláštní body: ukázkově provozovaný Buškův hamr u Trhových Svinů, rodiště Jana Žižky v Trocnově, základní nivelizační bod Locus Perennis (Věčné místo) a Písečný přesyp u Vlkavy.
autohits  optimalizace PageRank.cz autohits
Jaroslav Novák © 2008
  Začněte vydělávat peníze s INVIA.CZ
Přehled « » Čedok « » Net Travel « » Invia
 
Adriatic « » Adriatica « » Hotely  « » Úvod